Ana Sayfa / Diyetisyen Kübra Bal Cevaplıyor / Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurmanın faydaları nelerdir?Hurma ne yazık ki ülkemizde çoğunlukla Ramazan aylarında hatırlanmakta ve tüketilmekte. Ramazan ayı dışındaki zamanlarda marketlerde, kuruyemişçilerde hurma bulmak zorlaşmakta.

Sağlıklı beslenme ve zayıflamada esas olan besin çeşitliliğidir. Her besin grubundan uygun miktarlarda tüketmek sağlıklı yaşam için gereklidir. Hurma içerdiği besin çeşitliliği, antioksidan (kansere karşı koruyucu ögeler) ve lif ile günlük beslenmemizi tek başına çeşitlendiren ender yiyeceklerden birisidir.

Günümüzde hızla artan kanser vakaları, hücre içi oksidatif stresin artması sonucudur. Oksidatif stresin azalması için, vücuda giren antioksidanların artması gerekir. Hurma içerisindeki karotenoidler ve antosiyonin gibi fenolik bileşikler ile kansere karşı koruyucudur. Yapılan bir araştırmaya göre 100 gram meyvede bulunan antioksidan özellikteki kateşin miktarları kıyaslanmıştır. Taze hurmada, taze kayısıya göre 9,5 kat, yaban mersinine göre yaklaşık 4 kat, incire göre 5 kat fazla kateşin saptanmıştır. Kuru hurmadaki kateşin miktarı ise kuru kayısıya göre yaklaşık 5 kat, kuru yaban mersinine göre 2 kat, kuru incire göre 6 kat fazladır.

Diyetisyen Kübra Bal

Editör Notu: Ayrıntılı bilgi için ziyaret ediniz: Hurmanın Faydaları