Ana Sayfa / Hurma Hakkında / Hurma Çekirdeği
 

Hurma Çekirdeği

 
  • Hurma çekirdeği karın şişliklerine, bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı faydalıdır.
  • Çekirdekler parçalanarak su ile iyice kaynatılıp içilirse böbrek ve safra taşları olanlara iyi gelir.
  • Hurma çekirdeği yakılarak sürme gibi göze çekilirse kirpikleri uzatır, göz çapaklarına iyi gelir.

(Kaynak: Yazar M. Altan'ın izni ile hurma hakkındaki derlemeleri)

  Özellikle bayanlardaki kemik erimesi hastalığının ilerlememesine ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. İnsan vücudundaki kemikleri ve eklem yerlerini güçlendirir.


Hurma çekirdekleri biriktirilip güzelce yıkanır. Güneş görmeyen bir ortamda iyice kurutulduktan sonra yağsız susuz kavrulur. Türk kahvesi kıvamına ve rengine geldikten sonra mikserde çekilip toz haline getirilir. Kullanıma hazır hale gelen hurma çekirdekleri sabahları bir bardak ılık süt veya suyun içine bir tatlı kaşığı karıştırılıp içilir.

 

Hurma Çekirdeği Kahvesi

hurma çekirdeği kahvesi
İçerisinde kafein bulunmayan hurma kahvesi, hurma çekirdeklerinin, iyice yıkanarak temizlendikten sonra normal kahve çekirdekleri gibi kavrulup çekilmesiyle elde edilir. Türk kahvesine benzer renk ve kokudadır.

 

Hurma Çekirdeği Kahvesinin Faydaları

Hurma çekirdeğinden öğütülmüş bir fincan kahve zihin açıcı, dinlendirici, asabilik-sinir bozukluğu ve strese iyi geliyor. Aynı zamanda kabızlığı giderip sindirimi kolaylaştırıyor. Diğer kahveler kadar kafein içermemesinden çarpıntı, sinirlilik ve bağımlılığa yol açmaz. Bir miktar Türk kahvesi içerir, katkı maddesi içermediğinden son kullanma tarihi yoktur, tazedir. Yapılışı : Türk kahvesi gibi yapılır. Biraz fazla kaynaması gerekir.

Verilen bilgiler, öneri ve bilgilendirme amaçlıdır. Rahatsızlıklarınız için doktor teşhis ve tedavisinin şart olduğunu unutmayınız.