Ana Sayfa / Hurma Hakkında / Hurma ile Tedavi

Hurma ile TedaviHurma (Dattelpalme / Date palm / Phoneix dactyfera)


Hurma insanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biridir. Bâbil'in en eski yerlileri Sümerler hurmayı en azından 5000 sene önce ilk defâ yetiştirmişlerdir. Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerinin ekonomisinde çok eskiden beri büyük bir rol oynar. Amerika'ya İspanyollar tarafından 19. yüzyılın başlarında getirilmiş ve Meksika civârında yetiştirilmiştir. İlk defâ Basra Körfezinde yetiştirildiği tahmin edilen hurma bitkisi yaklaşık 18-24 m boyundadır. Yapraklarının bir kısmı yere doğru sarkar ve bir kısmı da yukarı doğrudur. Yapraklarının uzunlukları 6 m civârındadır. Gövdeleri diktir. Tabanından birçok sürgün verir. Yelpâze olan yapraklarının büyükleri tepede toplanmıştır. Çiçekleri ekseriyâ tek cinslidir. Başak tipindeki çiçekleri "spata" adı verilen büyük yapraklarla çevrelenmiştir. Gövdesinde yapraklar genellikle toplu olarak bulunur. Küçük sari çiçekleri toplu hâlde açarlar. Farklı cinsiyetli çiçekler ayrı ağaçlarda yetişir. Dişi çiçekler zamanla tek tohumlu meyvelere dönüşürler. Meyveleri sarimsi kahve renkli, dış kabuk sarimsidir. Orta kısım etli ve şeker bakımından zengindir. Tohum silindirik, sert ve bir yüzü boyunca derin olukludur.

hurma ile tedavi
İçindekiler : Sodyum - Protitin - Potasyum - Kalsiyum - Magnezyum - Demir - Kükürt Fosfor - Klor - Bl, B2, A ve C vitaminleri.

Yan Etkisi : Fazla yenilince, baş ağrısı, göz ağrısı yapar. Sıcak mizaçlı kişilerde hararet yapar.

Telafisi : Baş ağrısı ve göz ağrısı için badem içi, hararet yapmaması için soğutucu gıdalar, acur, kavun, karpuz, hıyar. Tüm yan etkilerine karşı, sirke ile yapılmış bal şerbeti.

Türkiye'de yetiştiği yerler : Memleketimizde Phoenix dectylifera türü örnekleri azdır. Buna karşılık Phoenix canariensis daha çok yetiştirilmektedir. Gövde tabanında sürgünler vermesi ve tohumların daha kısa ve şişkin oluşu ile ayırt edilir. Batı ve Güney Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Memleketimizde yetişenlerin hurma meyvelerinin gıdâ bakımından önemi yoktur, daha çok gölge verici olarak kullanılır.


Kullanıldığı Yerler : Hurmanın meyvesi tatlı ve besleyicidir. Yaklaşık % 20 nem ihtivâ eden tâze hurmalarda % 60-65 şeker ve % 2 protein vardır. Kurumuş hurmalarda şeker oranı % 75-85 civârındadır. Bir diğer hurma çeşidi olan Phoemx sylvestris'ten hurma şekeri elde edilir. Ayrıca, bedeni ve zihni gelişmeyi sağlar. Kansere karsı koruyucu olduğu bilinir. Boğaz ağrısını keser. Bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerini giderir. Kemik hastalıklarında faydalıdır.

Hurmanın İyi Geldiği Hastalıklar


1) Kalp ilacıdır : Sâd İbn-i Ebî Vakkas (r.a.) hasta olduğunda Resûlûllah (s.a.v.) Efendimiz hasta zi­yaretine giderler "Mübarek ellerini göğsüme koydu. Hatta ben mübarek elinin soğukluğunu kalbimde hissettim. Sonra -"Sen kalp hastalığına yakalanmışsın! Sakif'in kardeşi Haris İbn-i Kelede'ye git. Tedavi ol. O tabib birisidir. Medine'nin Acve hurmasından yedi tane al­sın, onları çekirdekleri ile beraber dövsün (öğütsün) sonra onu süt ile yağ ile sulandırarak sana yedirsin." Sâd (r.a.) böylece bu hastalıktan kurtulmuştur.

"Eğer Acve hurması bulunamazsa, Medine hurması çekirdekleriyle öğütülür, az badem içi ve hı­yar çekirdeği öğütülür. Süt, zeytinyağı ve bal ile pişirilip macun yapılıp soğuk olarak yedirilir." Bu macun birçok hastalığa şifadır.

2) Lohusa Gıdası-bebek maması : Resûlûllah (s.a.v.) Efendimiz - "Kadınlarınıza lohusa döne­minde hurma yediriniz. Kim lohusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIR­BAŞLI olur. Çünkü hurma Hz. Meryem'in lohusalığındaki yiyeceği idi. (Hz. Meryem vali­demize Allah (c.c.) kuru bir hurma ağacından onu vermişti). Şayet (lohusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (c.c.) Onu Meryem'e ikram ederdi." buyurarak hurmanın önemini belirtmişlerdir.

Tabiblerde yaptıktan araştırmalarda hurmanın antiseptik olduğunu, lohusalık yaralarını çabuk iyileştiren bir ilaç olduğunu, süt arttırdığını, bebeği beslediğini, içindeki potasyumun çocukların büyümesini sağlayan ideal besin olduğunu belirtmişlerdir.

Bebe ilk doğunca damağına dünya gıdası olarak hurma ezip ovuşturmak, hurma ezmesi tattırmak, sünnettir ve bebeğin zeki olmasını sağlayan ilaçtır.

Lohusa, hurmayı sade olarak yer, süte ıslayıp yer, bebeğe de hurma şıralı sütten yedirir. Polenli hurma macunu yapıp yer ve bebeğe de yedirir.

"250 gr. hurma, 100 gr. polen, 50 gr. badem içi, 50 gr. ceviz içi, 100 gr. zeytinyağı, 150 gr. halis bal, 50 gr. hıyar çekirdeği, 500 gr. süt kaynatılıp macun kıvamına getirilir." Soğutulup ömür bo­yu yenebilir.

3) Diş etlerini kuvvetlendirir : Hurma ve hurma macunu yenir.

4) Doğum kolaylaştırıcı : Rahim adalesini kuvvetlendirir. Bu özellik doğumu kolaylaştırır. Hurma macununa 1/3'ü kadar defne tohumu öğütülüp karıştırılarak, doğuma l hafta kala yenmeye de­vam edilirse. Doğum ağrısız ve çok kolay olur.

5) Vücuda kuvvet ve enerji verici : Yüksek derecede fruktoz ihtiva ettiğinden vücuda kuvvet ve bol enerji verir.

6) Karaciğer güçlendirici : B1 ve B2 vitaminleri ihtiva ettiği için karaciğeri güçlendirir. Karaciğer soğuk tatlıları sever. Onun için hurmayı kavun, acur, hıyar gibi (soğutucu) gıdalarla yemek daha uygun olur. Sünnettir. Tabipler tabibi Efendimiz (s.a.v.) hurmayı acurla yemişlerdir.

7) Sarılık : Hurma, sarı ol­gun salatalıkla yenmeye devam edilir.

8) Kısırlık : Hurma bol miktarda fosfor ihtiva ettiği için kısırlık tedavisinde ila­hi bir ilaçtır. Polenli hurma macunu yapılıp yenmeye devam edilir.

9) İştah açıcıdır : Hurma yenmeye devam edilir.

10) Bağırsak tembelliğini izale edici : Hurma veya hurma macunu yemek ba­ğırsak tembelliğini ortadan kaldırır.

11) Göz hastalığı ilacı : Hurmada bol miktarda A vitamini olduğu için, göze kuvvet verir, görme gü­cünü artırır.

Gözü ağrıyan Hz. Ali Efendimize Resûlûllah (s.a.v.) Efendimiz (bir müddet) hurma yemesini ya­saklamıştır.(Ağrı esnasında ağrıyı arttırıcı olduğundan).

12) Vücuttaki zehirleri atıcı : Hurma hem bağırsakları çalıştırır, hem zehirli atıkları dışarı atar.

13) Kan yapıcı : Hurmada bol miktarda demir olduğu için kan yapar. Üzüm, elma ve hurma, mar­melat yapılıp yenmeye devam edilirse, hastalara kan yapar.

14) Hazım kolaylaştırıcı : Hurma bol lifli olduğu için hazmı kolaylaştırır.

15) Bebeğin büyümesini sağlayıcı : Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesi­ni, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin di­ye ilk akla gelen çikita muzundan 2.5 kat daha fazla. Hurmanın muz gibi hazmı da zor değildir.

16) Kolesterol : Çağın hastalığı, damar sertliği ve kolesterolü yok eder.

17) Şeker : Vücuttaki şeker oranını ayarlayan (regüle eden) tek meyve hurmadır.

18) Adaleleri kuvvetlendirici : Hurmada B1 vitamini olduğu için adaleleri kuvvetlendirir. Sporcu besinidir.

19) Asabilik-sinir bozukluğu : Hurma sinirleri teskin eder.

20) Kan kesici : Hurma yemek iç kanamayı durdurur. Onun için lohusa yemeği olmuştur. Haricen kanayan yere konsa kanı durdurur.

21) Saç jölesi : Hurma suyu ile saçlar ıslatılıp taransa, jöle gibi alkol taşımaz, jöle gibi tutkal değildir, fakat saçları istenilen yere yatırır. Jöle gibi saçları dökmez. Aksine saçları besler, dökülmesini önler.

22) Cild bakımı : Hurma suyu ile cilt pansuman edilir­se cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.

23) Yara-bere-iltihap : Hurma ezmesi zeytinyağıyla krem yapılıp, yara, bere ve iltihaplara bağlanır.

24) Mide kuvvetlendirici ve ülser : Hurma yenmeye de­vam edilir. Polenli hurma macunundan aç karına Ter tat­lı kaşığı yenmeye devam edilir.

25) Böbrek kumları iltihabı : Hurma yenmeye ve polenli hurma macunu yenmeye devam edilir.

26) Zihni açıcı ve dinlendirici : Hurma yemek, polenli hurma macunu ye­mek, ya da hurma kahvesi içmek, fikir işçileri için ideal gıdadır.

27) Hurma kahvesi : Hurma çekirdekleri kavrulup öğütülür. Afiyetle içi­lir.

28) Balgam-öksürük-grip : Hurma yemek ya da polenli hurma macunu yemek soğuktan mütevellid hastalıkları ge­çirir.

29) Kanser : Hurma ye­mek, kansere karşı koruyucudur.

30) Kemik veremi : Hurmada kalsiyum olduğu için kemikle­rin gelişmesini sağ­lar, kemik veremini geçirir.

31) Ağız içi yaralar : Hurma yemek ağız içi yaraları geçirir.

32) İshal : Hurma özü yedirilir.


Resulullah (s.a.v.) Efendimizin kalbin ilacı olarak tavsiye ettiği acve hurması ve çekirdeği. Normal hurmadan biraz küçük ve kısadır. Kabuğu siyahtır.

33) Kan tükürme : Hur­ma özü yedirilir.

34) Yarayı çabuk iyileştirir : Hurma özü sürülür. Hurmanın yaprağı yakılıp külü basılır. Hurma zeytinyağıyla krem yapılıp sürülür. Hurma özü hurma ağacının tepesinde bulunur (çam sakızı gi­bi), beyaz renkli, süt tadındadır.

35) Oruçlu gıdası : Orucu iftar ederken hurma ile iftar edilir ki, vücudu beslesin.


Tavsiye :


Resulullah (s.a.v.) Efendimiz Ashab-ı Kirâm'a şöyle bir bilmece sorarak, hurmayı çok güzel biçimde tarif etmiştir. "Ağaçlar içinde öyle bir ağaç vardır ki; yaprağı (kışın) dökülmez, Müslüman kimseye benzer. O hangi ağaçtır, söyler misiniz?"

Ashab-ı Kiram (r.a.) bir bir sayarlar.

Ya Resûlûllah (s.a.v.) siz söyleyiniz hangi ağaçtır?"

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz "O hurma ağacıdır" buyurdular. Evet hurmanın yaprağı, suyu, sakızı, çekirdeği, meyvesi hep faide verici, Müslüman da aslında öyledir. Hep fayda dokunur. Resu­lullah (s.a.v.) Efendimiz ideal Müslümanı hurmaya benzetiyor.


Hiç bir şey yenmese sadece hurma, insanın hayatını idame ettirebilmesi için yeterlidir. Bu ko­nuyu Hz. Aişe validemiz şu şekilde dile getirmiştir. "Ey kızkardeşimin oğlu (Urve) biz ayın hilâ­lini görüyorduk, sonra başka bir hilâli ki, iki ayda üç hilâl görüyorduk da Resûlûllah (s.a.v.)'in evlerinde yemek pişirmek için ateş yanmazdı." Urve "Teyzeciğim o halde ne yer ne içerdiniz?" Hz. Aişe (r.a.) Validemiz "İki siyah (hurma) ile yetinirdik" diye cevap verirler.

Bunu sadece oruç tutarken değil, savaşa giderken ve normal hayatlarında da yapmıştır Ashab-ı Güzin (R.anhüm).

Hurma âyetinin geçtiği Meryem Sûresi'ni inceleyince çok ilgimi çeken 3 önemli ipucuyla kar­şılaştım.


1- 8. âyette Zekeriya (a.s.)'in "Yarabbi zevcem kısır, ben ise ihtiyarım nasıl çocuk sahibi ola­bilirim" sualine.

2- 25. Âyet-i Kerîme'de doğum sancısı çeken Meryem validemize "Hurma ağacını silkele ve hurmaları dökülüversin (ye)" mealindeki -hurmanın, kısırlık tedavi edici ve doğum kolaylaştırıcı etkisi.-

3- 24. Âyet-i Kerîme'de "Sakın mahzun olma muhakkak ki Rabbin senin alt yanında bir su deresi meydana getirdi."

Öğrendiğimize göre Ruslar, su içinde doğum yaptırmaktalar. Hastane sahipleri doğumhanelerinde suni şelaler yapsa da su sesinin doğum kolaylaştırı­cı etkisinden istifade etse.

Hamileler, hurma, elma, ayva, armut yiyerek beslense lohusalar hurma ve hurma macunu yese sütleri çok olsa, bebekleri gürbüz olsa, yaraları çabuk iyi olsa.


Hurmayı Ramazan'da değil 4 mevsim yiyin. KEŞFEDİN. Dikkatle incelenirse hurma hamile kadının bütün dertlerinin ilacıdır. Hurmanın şekeri, şeker hastalarına zararlı değildir.KAYNAK :

"Tabiat Eczanesi" MUSTAFA ÖZER

Araştırmacı Biyolog YAŞAR YENİ

ÖNEMLİ NOT: Verilen bilgiler ürün tanıtım verisi içermez. Hurma meyvesi hakkında bazı araştırmalardan derlemelerdir. Ürün tanıtım bilgileri için ilgili ürünün detay sayfasını ziyaret ediniz. Rahatsızlıklarınız için doktor teşhis ve tedavisinin şart olduğunu unutmayınız.