Ana Sayfa / Hurma Hakkında / Hurmanın Besin Değerleri

Hurmanın Besin Değeri100 gr. doğal şekilde kurutulmuş hurma meyvesinin içerdiği besin değerleri şöyledir:


hurmanın besin değeri kalori : 274 kcal

sodyum : 1 mgr

protein : 2,2 gr

potasyum : 648 mgr

karbonhidrat : 72,9 gr

magnezyum : 58 mgr

kolesterol : 0

A vitamini 50 IU yağ : 0,5 gr

B1 vitamini : 0,09 mgr

lif : 2.3 gr

B2 vitamini : 0,1 mgr

fosfor : 63 mgr

B3 vitamini : 2,2 mgr

kalsiyum : 59 mgr

B6 vitamini : 0,153 mgr

demir : 3 mgr

B9 vitamini - Folik Asit 24,9 mcgr


Hurmanın Besin Değeri Hakkında


Hurma, insanın ihtiyacı olan neredeyse bütün gıdaları bünyesinde barındıran mucizevi bir meyvedir. İçeriğinde protein, karbonhidrat, yağ, su, lif, vitaminler (A, B1, B2, B3, B6, B9-Folik Asit, Niasin, C, D, K) ve mineraller (Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Selenyum, Fosfor, Sodyum, Kükürt, Demir, Klor, çinko, bakır, mangan, flor, iyot), oksitosin hormonu ve organik asitler bulunur. Hurma kolesterol ve alkol içermez.

Hurma aynı miktardaki kırmızı etin 2 katı, balık etinin 3 katı kadar kalori vermektedir. Tam bir enerji kaynağıdır. Birkaç hurma tam bir kalsiyum iğnesine veya bir bardak demir şurubuna denktir. Yorgunluk ve bitkinlik hissedenlere bire birdir. İçerdiği A vitamini ile büyüme çağındakilere çok faydalıdır. Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Diğer meyvelere oranla içerdiği yoğun lif sayesinde sindirim sistemine faydalıdır.

Bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek hayatını devam ettirebilir. Başka hiçbir meyvede bu özellik yoktur. Ayrıca sahip olduğu bileşenler sayesinde hurma, çağımızın yaygın birçok hastalığını önleyici ve tedavi edici etki gösterir. Hurmanın besin değeri sayesinde sağlığımıza faydaları için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

https://www.hurma.com/hurmanin-faydalari

https://www.hurma.com/hamilelikte-hurma


Kaynaklar :

1. Biyolog Yaşar Yeni'nin özel izni ile Doğal ve Şifalı Bitkilerle Tamamlayıcı Tedaviler/Hurma Araştırması

2. hurmamucizesi.imanisiteler.com