Ana Sayfa / Diyetisyen Kübra Bal Cevaplıyor / Şeker hastaları hurma yiyebilir mi?

Şeker hastaları hurma yiyebilir mi?Karbonhidratlı besinlerde, Son 30 yıldır glisemik indeks (kan şekerini yükseltme hızı) kavramı önem kazanmıştır. Hurma karbonhidrattan zengin bir besin olmasına rağmen, glisemik indeks değeri 39'dur. (55'in altı düşük kabul edilmektedir.) Bu nedenle şeker hastaları rahatlıkla günde 5-6 adet hurma tüketebilirler. Hurmanın yanı sıra bir miktar cevizle veya sütle birlikte tüketimi kan şekerinin daha kontrollü olmasını sağlayacaktır.

Diyetisyen Kübra Bal

Editör Notu: Sugai hurma ve Bağdat hurması diğer çeşitlere göre daha hafif olmasından şeker hastaları tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca Acve hurması ile ilgili yapılan bir araştırmada içerdiği şekerin sadece monosakaridler olduğu ve Tip 2 diyabet hastaları için faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer çalışmada, acve ekstraktıyla yapılan uzun süreli tedavilerin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını geri kazandırdığı ve diabetin düzelmesinde olumlu yönde etkisi görülmüştür.

http://www.arabnews.com/news/466767

In Vivo Evaluation of Anti Diabetic, Hypolipidemic, Antioxidative Activities of Saudi Date Seed Extract on Streptozotocin Induced Diabetic Rats.

NOT: Beslenmeniz ile ilgili doktorunuzun tavsiyesinin esas olduğunu unutmayınız.