Ana Sayfa / Hurma Hakkında / Mucizevi Meyve Hurma

Mucizevi Meyve Hurma


hurma ile ilgili bilgiler

Meyveler yeryüzü sofrasını süsleyen mucizevi gıdalardır. Fakat bunlar içinde bir tanesi vardır ki; içermiş olduğu bileşenler, hem gıda hem şifa olması, insanoğluna benzerliği, yetişme şartları ve daha nice özellikleri ile ayrı bir yere sahiptir. Bu meyve çölde yetişen mucize 'HURMA' dır.

Hurma meyve olarak çok faydalı bir gıdadır. Hurmada insanın hayatını devam ettirebilmesi için gerekli her şey mevcuttur. Birçok gıdayı yiyerek ancak bir kısmını karşılayabildiğimiz yağ, protein, karbonhidrat, vitamin, mineral vs. hurmada fazlasıyla mevcuttur. Bu sebepten dolayı insan sadece hurma yiyerek hayatını devam ettirebilir. Başka hiçbir gıdada bu özellik yoktur. Sadece bu özelliği bile hurmanın mucizevi bir meyve olduğunu kanıtlamak için yeterlidir.

Peygamber Efendimiz (asm) döneminde insanlar uzun zaman yiyecek bulamazlardı. Sadece hurma yerler, su içerlerdi. Ama hasta olmazlardı. Sahabi Hz. Aişe validemize "Efendimiz zamanında evinizde ne yer ne içerdiniz" diye sormuş. Hz. Aişe validemiz de şu ibretlik cevabı vermiş; "Evimizde bazen iki üç ay geçerdi de ateş yanmazdı, 'Esvedan(iki siyah)' yani hurma yiyip su içerdik."(Buhari, hibe 1; Müslim, Zühd 28) İşte Resul-u Ekrem (asm) Efendimizin hanesinde, aylarca sadece hurma yemekle hayatlarını devam ettiriyorlar. Bir hadis-i şeriflerinde de Peygamber Efendimiz (asm) hurmanın doyuruculuk ve kifayetini anlatmak için Hz. Aişe'ye "Ya Aişe evinde hurma olmayanlar açtırlar" (Müslim,et'ime 153; Darimi,et'ime 26) buyurmuştur. Bu sözü iki veya üç defa tekrarlamıştır. Bunu hurma tüketmeyince tüm zorunlu gıdaları almış olmak zordur şeklinde de anlayabiliriz. Hurma özellikle sütle tüketildiğinde daha etkili ve faydalıdır.

Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm, hurma ile süte "atyabân" derdi yani "iki en güzel şey" demektir. (Hakim, el-Müstedrek 4/119)

Yüzyıllardır hem gıda olarak hem de tıbbi amaçla birçok millet tarafından kullanılan hurmanın, Kur'an-ı Kerim'in birçok ayetinde ve birçok Hadis-i Şerif'de bahsi geçmiş, verilen misallere konu olmuştur. Mesela Kur'an-ı Kerim'de; "Böylece onun (yağmurun) sayesinde sizin yararınıza hurma bahçeleri ve üzüm bağları meydana getirdik. Bunlarda sizin için birçok meyveler vardır ve siz onlardan yersiniz." (Muminun Suresi 23:19) "Orada meyveler ve salkımlı hurma ağaçları vardır." (Rahman Suresi 55:11) "Biz yeryüzünde nice nice hurma bahçeleri, üzüm bağları yarattık ve oralarda birçok pınarlar fışkırttık" (Yasin Suresi 36:34) gibi birçok ayet-i kerime mevcuttur.

Modern tıbbın hurmaya olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. Çağımızın yaygın hastalıklarından kanser, kalp ve damar hastalıkları, kolesterol, kısırlık, stres gibi rahatsızlıklarda hurmanın içerdiği bileşenler sayesinde önleyici ve tedavi edici etkileri tespit edilmiştir.


Hurmanın ayırt edici özellikleri


1. Kur'an-ı Kerim ayetlerinde ve Hadis-i Şeriflerde çokça bahsi geçmiş, misallere konu olmuştur.
2. Hurmanın içermiş olduğu bileşenler sebebiyle bir insan sadece hurma yiyerek hayatını devam ettirebilir. Başka hiçbir gıdada bu hususiyet yoktur.
3. Hurma ağacı insana en çok benzeyen bitkidir. Erkekliği ve dişiliği, döllenme ve meyve vermesi, ortalama ömrü, en verimli yılları, vücut yapısı gibi birçok özelliğiyle insana benzerlik gösterir.
4. Hurma çöl ikliminde yetişir. Hurmanın yetişmesi için tepesi güneşten kökü de sudan ayrılmamalıdır. Bu durum 'Ayağı cennette, başı cehennemde olmalıdır' diye tabir edilir. Kastedilen sıcaklık çöl sıcağıdır. Mesela ülkemizin en sıcak bölgelerinde bile hurma üretimi yapılamamaktadır. Susuzluğa ise ancak bir insanın dayanabileceği kadar dayanır.
5. Hurma içermiş olduğu çok özel bileşenler sayesinde birçok hastalığı önleyicidir. Ayrıca tedavi ve diyet amaçlı olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.


Hurmanın Tespit Edilebilen Faydalarından Bazıları


1. Kansere karşı içerdiği Magnezyum, Beta karoten vb. antioksidan maddelerin fazla olması nedeniyle koruyucu etki oluşturur.
2. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı önleyici etkisi vardır. Kan damarlarını yumuşatır ve damar sertliğini önler.
3. Kolestrolün yükselmesine engel olur.
4. Çok fazla meyve şekeri ihtiva etmesi nedeniyle enerji deposudur.
5. Doğum öncesi ve sonrasında hem doğumun kolay olması açısından hem de kaybedilen enerjinin temin edilmesi açısından faydası büyüktür.
6. Kansızlığın ilacıdır, kan yapar, kanamaları durdurur.
7. Kemik erimesine karşı içeriğindeki vitamin ve mineraller özellikle de kalsiyum sayesinde çok faydalıdır.
8. Aç karnına yenirse karındaki asalakları zayıflatır, azaltır ve öldürür. İshal veya kusma nedeniyle çokça su ve mineral (tuz, potasyum, sodyum, glikoz) kaybedenlere bunları ihtiva etmesi sebebiyle iyi gelir.
9. İçermiş olduğu B1-B2 vitaminleri ile sinir hücrelerini besler, stres ve yorgunluğu giderir. Hatta sakinleştirici özelliği nedeniyle yaramaz ve çok hareketli çocuklara sabah aç karnına bir iki adet hurma yedirmenin faydalı olacağı belirtilmektedir.
10. Hurma A vitamini ihtiva ettiğinden hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz zaafiyetleri olmaz. İkinci Dünya Savaşında gece hücumu yapacak olan Amerikan pilotlarına hedeflerini daha net görebilmeleri için hurma yedirmişlerdir. Göz sinirlerini kuvvetlendirici özelliği vardır.


ÖNEMLİ NOT: Verilen bilgiler ürün tanıtım verisi içermez. Hurma meyvesi hakkında bazı araştırmalardan derlemelerdir. Ürün tanıtım bilgileri için ilgili ürünün detay sayfasını ziyaret ediniz. Rahatsızlıklarınız için doktor teşhis ve tedavisinin şart olduğunu unutmayınız.